Fingolimod (Gilenya) a wystąpienie postępującej leukoencefalopatii wielo...

StartAktualnościFingolimod (Gilenya) a wyst...

Fingolimod (Gilenya) a wystąpienie postępującej leukoencefalopatii wieloogniskowej

18.09.2013

PML.jpg
FDA bada przypadek rzadkiej i ciężkiej infekcji mózgu mogącej być rezultatem stosowania fingolimodu (Gilenya) u pacjenta leczonego z powodu stwardnienia rozsianego.

Opisujemy kolejny przypadek, który obrazuje, jak istotnie z punktu widzenia bezpieczeństwa farmakoterapii jest stałe monitorowanie działań niepożądanych leków.

Postępująca leukoencefalopatia wieloogniskowa (PML) jest postępującą, bardzo rzadką i zwykle kończącą się śmiercią chorobą o etiologii wirusowej (wirus polyoma JC) objawiającą się rozsianą demielinizacją istoty białej mózgowia. Charakterystyczne jest wystąpienie niedowładu połowicznego, zaburzeń mowy i widzenia oraz objawów demencji i otępienia.
Poliomawirus może powodować PML u osób poddanych immunosupresji, a fingolimod wykazuje takie właściwości.

Fingolimod (Gilenya) w Polsce jest dostępny od czerwca 2011 roku. Wskazany w nawracająco-ustępującej postaci stwardnienia rozsianego (MS), w przypadku stwierdzenia braku skuteczności terapii beta-interferonem.

To pierwszy taki zaobserwowany przypadek wystąpienia PML po (prawdopodobnie) fingolimodzie, u pacjent leczonego z powodu MS, który wcześniej nie stosował natalizumabu (leku któremu na pewien czas cofnięto rejestrację z powodu wystąpienia PML u trzech pacjentów),co zwiększa prawdopodobieństwo, że za wystąpienie infekcji mózgu odpowiedzialny jest Gilenya.

Przed włączeniem Gilenya pacjent otrzymywał przez miesiąc interferon beta-1a oraz azatioprynę, które zostały odstawione po włączeniu nowego leku. Dodatkowo podawano dożylnie kortykosteroidy przez kilka miesięcy przed włączeniem oraz w czasie leczenia Gilenya.

PML zdiagnozowano u pacjenta na podstawie objawów klinicznych oraz stwierdzenia obecności DNA wirusa w płynie mózgowo-rdzeniowym.
FDA w porozumieniu z producentem leku bada opisany przypadek.

Apelujemy do specjalistów oraz pacjentów o zgłaszanie działań niepożądanych zaobserwowanych podczas stosowania leku oraz o uważne obserwowanie wszelkich niepokojących objawów jakie mogą towarzyszyć terapii lekiem.

Jednocześnie przypominamy, że tylko lekarz może podjąć decyzję o odstawieniu leku. Samodzielna modyfikacja leczenia przez pacjenta może spowodować niebezpieczne dla zdrowia konsekwencje.



Opracowano na podstawie:
Kmieciak D., Dębicki S.: Rola wirusa JC w patogenezie chorób nowotworowych i$zaburzeń związanych z osłabieniem odporności.Post. Mikrobiol. 47, 5–14 (2008)
http://www.fda.gov/
http://www.ema.europa.eu/ema
http://www.med.uc.edu/neurorad/webpage/fpa.html

Autor: Daria Schetz 18.09.2013 r.