Alarmujące dane

StartAktualnościAlarmujące dane

Alarmujące dane

6.07.2013

Alarmujące dane dotyczące śmiertelności wynikającej z nadużywania przez kobiety leków przeciwbólowych
dostępnych na receptę
.
liczba_wizyt.jpg








Problem nadużywania leków dostępnych bez recepty (leków OTC) omawiany jest w ostatnich latach bardzo często. Niestety, jak wynika z raportu opracowanego przez Centers for Disease Control and Prevention (CDC), farmaceutyki dostępne wyłącznie na receptę bywają równie często nadużywane i mogą prowadzić do śmierci przyjmujących je pacjentów.

Z badań CDC wynika, że każdego dnia około 18 kobiet umiera w USA z powodu przedawkowania opioidowych leków przeciwbólowych (hydrokodonu, oksykodonu, oksymorfonu czy metadonu). W okresie od 1999 do 2010 r. stwierdzono 48 000 tego typu przypadków, podczas gdy w samym 2010 r. odnotowano ich aż 6 600.

Warto podkreślić, że zgonów z tego powodu jest znacznie więcej niż spowodowanych przedawkowaniem: benzodiazepin, leków przeciwdepresyjnych, czy narkotyków takich jak kokaina i heroina.


dane_zgony.jpg
























Pomimo tego, że działania niepożądane związane ze stosowaniem leków przeciwbólowych są częstsze w populacji mężczyzn, to w ostatnim okresie obserwujemy gwałtowny wzrost tego typu zdarzeń w populacji kobiet (wzrost o ponad 400% w stosunku do 1999r.). Dzieje się tak m.in. dlatego, że rozpowszechnienie bólu przewlekłego jest częstsze w populacji kobiet, przyjmują one zwykle wyższe dawki leków przeciwbólowych i to przez znacznie dłuższy okres czasu w porównaniu do mężczyzn, łatwiej się uzależniają oraz korzystają zwykle z pomocy wielu różnych specjalistów.

Z raportu CDC wynika także, że do jednego na dziesięć samobójstw popełnianych przez kobiety dochodzi właśnie przy użyciu leków przeciwbólowych sprzedawanych na receptę.

Kolejnym problemem jest nadużywanie leków przeciwbólowych wśród kobiet w ciąży. Farmaceutyki te w większości dobrze przenikają barierę łożyskową, a ich przewlekłe stosowanie może prowadzić do fizycznego uzależnienia płodu manifestującego się wystąpieniem noworodkowego zespołu odstawienia we wczesnym okresie poporodowym. W skrajnych przypadkach zespół ten może objawiać się występowaniem drgawek, a nawet niewydolności oddechowej.

Według CDC, częstość występowania przypadków noworodkowego zespołu odstawienia, w latach 2000 – 2009 wzrosła o prawie 300%.





Na podstawie: „Prescription Painkiller Overdoses „Centers for Disease Control and Prevention, lipiec 2013.

Opracowanie: Daria Schetz, dr hab.n.med. Jacek Sein Anand, Gdańsk 2013-07-06