Grupy podwyższonego ryzyka wystąpienia działań niepożądanych leków- wie...

StartArtykułyGrupy podwyższonego ryzyka ...

Grupy podwyższonego ryzyka wystąpienia działań niepożądanych leków- wiek geriatryczny.

21.06.2013

009.jpg
Z punktu widzenia bezpiecznej farmakoterapii niezwykle istotne jest zrozumienie zmian zachodzących w starzejącym się organizmie, które znajdują bezpośrednie przełożenie na zmiany w procesach farmakokinetycznych i farmakodynamicznych przyjętych leków.

Osoby w wieku geriatrycznym stanowią 16,5% polskiej populacji. Zmiany inwolucyjne towarzyszące starzeniu przekładają się na niewydolność wielu układów, w rezultacie wielochorobowość i wielolekowość jest najczęściej obserwowana w tej grupie pacjentów. Z danych statystycznych wynika, iż omawiana grupa pacjentów przyjmuje: od 2 do 6 leków przepisanych przez lekarza i od 1 do 4 leków dostępnych bez recepty.

Podsumowanie wpływu procesów starzenia na losy leków w ustroju:

Zmiany dotyczące ukł. krążenia
Zmiany dotyczące ukł. krążenia
Zmiany dotyczące ukł. oddechowego
Zmiany dotyczące ukł. oddechowego
Zmiany w objętości dystrybucji leków (Vd)
Zmiany w objętości dystrybucji leków (Vd)
Zmiany w układzie pokarmowym
Zmiany w układzie pokarmowym

Wielochorobowość sprzyja odwiedzaniu wielu specjalistów, często nie posiadających pełnej wiedzy na temat wszystkich leczonych przez pacjenta schorzeń i liczby jednocześnie przymowanych leków – stwarza to ryzyko wystąpienia polipragmazji i niebezpiecznych interakcji lekowych. Dodatkowo zaburzenia kognitywne takie jak: słabsze zapamiętywanie, obniżenie koncentracji, słabsze odtwarzanie informacji i osłabienie funckji wzrokowo-przestrzennej mogą przyczyniać się do występowania licznych błędów medycznych podczas stosowania leków. Ponowne przyjęcie tego samego leku lub pomijanie dawek leków może być niebezpieczne, zwłaszcza wtedy kiedy pacjent stosuje leki takie jak np. betaadrenolityki lub leki o wąskim indeksie terapeustycznym.

Przyczyny polipragmazji
Przyczyny polipragmazji
Dane_dotyczące realizacji recept na leki refundowane Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ udostępnione naszej Pracowni ukazują, iż w okresie 1.01- 15.01.2011r na wystąpienie ryzyka polipragmazji narażone było aż 8% populacji naszego województwa. Są szczególnie niepokojące ze względu na fakt, iż nie zawierają informacji o jednocześnie realizowanych przez pacjentów recept na leki nierefundowane oraz inne leki stosowane powszechnie w procesie samoleczenia.
zużycie leków - woj. pomorskie
zużycie leków - woj. pomorskie

Najważniejszą zasadą bezpiecznej farmakoterapii w każdej grupie pacjentów jest stosowaie leków wyłącznie w takich sytuacjach, kiedy są one niezbędne.

08.04.2013r Autor: Daria Schetz